papa fundamentowa termozgrzewalna

Po co ci ten maraton


chyba pozioma 2x papa na lepiku :D .Nie widzialem jeszcze takiej pionowej :lol:
Jedna warstwa papy termozgrzewalnej wystarczy, drozej ale lepiej
Oczywiscie sa rozne szkoly - Ty placisz :D wiec decyduj
Tak na powaznie- sam napisales jaka jest roznica w grubosci pomiedzy folia a papa termozgrzewalna. Ja wybralem pape termozgzrewalna
Poza tym to co najtansze nie jest zawsze najlepsze
:wink:
Dziekuję za cenne uwagi, zastosowanie papy termozgrzwalnej spowoduje napewno kolejny wzrost ceny (skoro ta termozgrzewalna 1 warstwa droższa od 2 na lepiku) i tak już nie małej w moim przypadku.
Zastanawiam się jednak nad tym IZOFOL-em do izoloacji pionowych i poziomych, być może nie będzie tak źle ?
Buduję parterówkę, dodatkowo byłoby jeszcze ocieplenie tej strefy fundamentowej ze styropianu.

Witam,

Im więcej czytam, tym mniej wiem, a więc pilnie pytam !

Chodzi o izolację poziomą przeciwwilgociową na ściany fundamentowe, pod ściany z ceramiki. W projekcie stoi 2 x papa na lepiku.

Za namową majstra położyłem 1x papa termozgrzewalna na lepiku na zimno - dysprobit. Jedna warstwa z zakładką 20 cm do wewnątrz, na zewnątrz bez zakładki - równo z licem ściany. Wg niego to wystarczy, papa sama się zwulkanizuje.

Ale teraz wilgoć mi się śniła, kapilarna taka :o i mam spore wątpliwości, czy to wystarczy. Czy nie trzeba położyć aby drugiej warstwy ? I co z zewnętrzną zakładką - zbędna? Chodzi o sen spokojny :oops:

Mam jeden dzień (jutro), aby jeszcze coś zdziałać, zanim ruszy murarka - doradźcie proszę. Z góry dziękuję!

Witajcie,

Ja zrobiłem tak:

Ława. Na to 4 warstwy bloczków bez uprzedniej izolacji poziomej. Na 4 warstwę bloczków papa raz na lepiku. Następnie 5 warstw bloczków i na to 2 razy papa nalepiku (czyli złożona na pół podwójna szerokość bloczka, w środku lepik). Jako izolacji poziomej użyłem:

Od zewnątrz:
- dwa razy Asfalbit (pierwsza wartswa jako grunt, druga jako izolacja przeciwwilgociowa)
- styropian 5 cm
- raz dysperbit

Od wewnątrz:
- razy asfalbit (jako izolacja)
- styropian 5 cm, ale tylko do wysokości 50 cm poniżej górnego poziomu bloczków fundamentowych
- dysperbit

Na podsypkę pod chudziak położyliśmy folię budowlaną 0,2 wywiniętą pod papę. Na chudziaku położymy dwa razy folię budowlaną (ale grubszą) na to 10 cm styropianu i szlichta. Na chudziaku pod ścianki działowe daliśmy jeszcze po jednej warstwie papy termozgrzewalnej lub asfaltowej na lepiku (pierwsza skończyła się termozgrzewalna).

Na działce mam glinę chyba na 5 m, potem iły. Woda wysoko. W marcu lustro wody jest na około 60 - 80 cm. Zapraszam do mojego dziennika. tam są zdjęcia z warunków terenowych jakie panowały jak robiliśmy fundamenty.

Mam ściany fundamentowe 3w: beton - styropian - beton. Muszę teraz położyć izolacje poziomą. Papa na lepiku (no, ewentualnie termozgrzewalna). Ale pary lepiku rozpuszczają styropian, a wysoka temperatura (zgrzewanie) go topi.

Jak to roziwązaliście u siebie?

Czy jedynym wyjsciem jest folia?

Joasia.

My dawaliśmy tak:
- chudziak
- papa termozgrzewalna połączona z izolacją poziomą ścian fundamentowych, którą też była papa termozgrzewalna (inaczej by się nie zgrzały)
- styropian w dwóch warstwach na tzw. mijankę
- ogrzewanie podłogowe (wiadomo na folii do tego przeznaczonej)
- szlichta

PS
Naprawdę smród ze zgrzewania tej papy nie jest problematyczny - wiem, bo zgrzewaliśmy z mężem papę sami (zakup palnika, to zdecydowanie mniejszy wydatek niż zapłata za usługę).

No wlasnie. Poniewaz papa termozgrzewalna troche kosztuje (te najdrozsze nawet 17zl/m2 i wiecej) zastanawiam sie jaka pape dac na izolacje pozioma scian fundamentowych. Warto kupic znacznie drozsza niz przecietna, elastyczna na osnowie z welonu szklanego? Modyfikator SBS albo oksydowana? Moze jakis konkretny typ/marka?

U mnie jest tak : ściana fundamentowa [lany beton zbrojony] posmarowana dysperbitem [oczywiście wcześniej zagruntowana rozcieńczonym dysperbitem], na to papa termozgrzewalna. Do papy przyklejony styropian FS 20 [8cm] za pomocą preparatu Deitermanna [też izolującego] i na to dana folia kubełkowa.
Aishan

Piszesz o dwóch różnych sprawach.

1 - to izolacja przeciwwilgociowa
2 - izolacja termiczna

Ad1 Nie piszesz jak wysoko może podejść woda gruntowa !?
Jeśli tylko do poziomu ławy i nie wyżej to nic z tym nie rób na poziomie ławy. Ława może być okresowo podtapiana NIC jej nie będzie.
Najważniejsza jest wtedy izolacja pozioma pomiędzy ławą a ścianą fundamentowa z bloczków. Tu daj min 2warstwy izolacji (papa termozgrzewalna lub dobra folia). Druga izolacja pozioma pomiędzy ścianą fundamentową a parterem min 2 warstwy izolacji.
Dodatkowo: Zasypka i zagęszczenie do stanu zero piaskiem (szczególnie ostatnie warstwy pod posadzką). NIGDY ziemią czy humusem itp badziewiem. Na ścianach fundamentowych izolacja pionowa przeciwwilgociowa np: Visbit lub Dysperbit x3. Na chudziaku pod posadzką dobra izolacja przeciwwilgociowa (2x folia lub papa) połączona z izolacją poziomą pomiędzy scianą fundamentową a parterem.

Ad2 To zależy nie od wody tylko poziomu posadowienia i strefy przemarzania. Daj styropian (min 10cm) do gruntu+ fola kubełkowa, a najlepiej styrodur (odporny na wodę i nie trzeba folii ale strasznie drogi 500zł/m3) Głębokość ocieplenia to w/g Twoich możliwości ale nie mniej 1m w gruncie, zależnie od rodzaju gruntu (piaski mniej glina więcej).


Jeśli woda podchodzi powyżej ław to inna bajka ... i dłuższa i droższa sprawa... izolacja przeciwwodna, drenaż itp. Oczywiście o piwnicach nie myśl bo to niezła walka w takich okolicach.


Mam zamiar zająć się negocjacjami jutro. Muszę też podjąć decyzje z czego wykonać izolacje poziomą na ławach i pionową na ścianach fundamentowych.
Pozima na ławy:
tradycyjnie - dwa razy papa asfaltowa na lepiku asfaltowym, ale tak chyba nikt już nie robi
nowocześnie - jedna warstwa papy na osnowie z włókna szkalnego lub folia.
Większość hurtowni oferowała mi firmę ICOPAL, jest też IZOLMAT na ul. sandomierskiej 38 tel. 301 51 81, oni sami produkuja papy dlatego moga mieć konkurencyjne ceny, ale jeszcze tego nie sprawdzałem. Co do foli to bardzo dobre są folie Delta, cena w cenniku producenta (do negocjacji) 4,27 za m2(brutto).
Ja bede miala pape termozgrzewalna podwójnie kładziona wierzchniego krycia, typ 200, tylko cena jakas taka niezachwycajaca :roll: po upuscie 12,54 mb?a moze to dobra cena, hmmm, podpowiedzcie Cześć!
Z Twojego opisu wynika, że Twoje warunki gruntowe są fatalne i potrzebujesz ciężkich izolacji przeciwwodnych na fundamenty - masz możliwość wystapienia wody w obrębie fundamentów?
Ja podjąłem decyzję - moje grunty wokół ław są łatwo przepuszczalne dla wody, śladów wody gruntowej nie ma więc na ławę fundamentowa idzie raz zbrojona folia w cenie 3,70zł/m2, na sciany natomiast daje tynk firmy IZOHAN zbrojony siatką na styropianie, na ten tynk zaś dam jakieś smarowidło np. zaprawe izolującą IZOHAN IZOBUD WM.
Na papę o której piszesz (ułoże ją w warstwach posadzki na gruncie) wynegocjowałem cene 12,40zł/m2 - Bat w Kokoszkach, dodam, że nie naciskałem na nich za mocno.

Blake myślę, że na ławy ta papa wystarczy. Na ściany fundamentowe dałabym papę o takiej grubości jaką chcesz dać na chudziak. Ja daję s40, bo nie mogłam nigdzie kupić s35 :roll: , a to ponoć minimum jeśli chodzi o grubość izolacji poziomej na chudziaku - rozmawiałam na ten temat z janzarem z forum i co nieco mnie pouczył:)
Jeśli chodzi o zgrzewanie na łączach na ścianie fundamentowej czy ławie to zależy to już to od Ciebie. Ja nie zgrzewam, bo wtedy na połączeniach papa robi się cieńsza, dlatego tylko trochę podsmarowuję dysperbitem, a resztę zrobi obciążenie ścian. Na chudziaku nie ma takiego obciążenia dlatego tu trzeba zgrzewać papę.
A czemu nie lepik tylko dysperbit wodorozcieńczalny - wystarczy poczytać skład lepiku - masa rozpuszczalników - styropianożernych, my mamy styrodur i chyba by mnie szlag trafił, gdyby lepik zeżarł mi to drogie ustrojstwo :wink: Dysperbit nie żre styropianu, a papa termozgrzewalna ponoć nie jest całkiem obojętna - choć jak zauważyłam jest to kwestia sporna na forum, na pewno mniej żre styropian niż zwykła papa podkładowa, ale na takiej małej powierzchni styku na ławie (bo na ścianie fundamentowej papa nie wychodzi poza mur) nic styrodurowi nie będzie, na chudziak dajemy folię budowlaną na papę, ale bardziej żeby smród nie przechodził do pomieszczeń jak nie daj boschee coś zawilgotnieje :wink: Dopiero na folie pójdzie styro - ale tym razem zwykły :roll:

Aha, a owijanie papą ściany fundamentowej i łączenie na lepik to rzeczywiście głupota, tylko, że nikt tu o tym nie pisał :wink: Jeśli ktoś ma wodę powyżej ław, to papę daje z dwóch stron, zgrzewa, styro, ale i tak bez folii i drenażu nic to nie da. My mamy papę termozgrzewalną na lepik (dysperbit) tylko poziomo pod ścianami, tak naprawdę nawet lepiku nie musi być, bo ciężar ścian zrobi swoje, a zgrzewanie papy w tym miejscu jest głupotą, bo robi się wtedy cieńsza i mniej odporna na nacisk. Lepik jest tylko po to, żeby papa trzymała się podłoża i nie przesuwała przy murowaniu, zgrzejemy ją dopiero z papą na chudziaku, gdzie nie ma na nią takiego obciążenia i to będzie właściwa izolacja domu - mam nadzieję :lol: Za 10 lat pewnie się okaże, że to też była czysta głupota, a pojawią się super świetne materiały, które idealnie chronią przed wodą :wink: 

Powered by WordPress dla [Po co ci ten maraton]. Design by Free WordPress Themes.